Co je u nás nového?

Aktuality
ZD Sloupnice

Skip Navigation Links Home > Aktuality > Prodej strojů

Co je u nás nového?

Dvoufázová sklizeň - sklizeń pícnin

19. června 2022 - Ve třetím díle našeho seriálu se podíváme na sklizeň pícnin.

Kdo zná pravý důvod, že dříve velice oblíbená sklizeň pícnin se samojízdnými řádkovači je aktuálně v ČR a SK téměř již minulosti? Pravý důvod lze odhadnout velice těžko, někteří z nás si model Fortschritt E303 na poli pamatují. V mezidobí se však technologie výrazně změnily, zvýšil se komfort obsluhy, stroje udělaly pokrok a my se pojďme podívat na to, proč bychom se k tomu měli dnes vrátit.

Určitě se nebudeme tajit tím, ze hlavní prioritou pro nás zůstává dvoufázová sklizen zrnin / semenných plodin, když však už bude MacDon Windrower na farmě, je škoda ho nechat stát, proto jsme se začali o tuto problematiku více zajímat.

Jako první je samotné odseknuti plodiny, kdy s prstovou žací kosou dosáhneme v porovnání s diskovým žacím strojem hladšího řezu, následně pak rychlejšího obnovení - obrůstání plodiny. To se v době, kdy je dostatek píce i srážek zdá jako zanedbatelný rozdíl. Vzpomeňte si však na suché roky, kdy jsme bojovali o každé stéblo. Druhým benefitem je ukládání plodiny na úzký a široký řádek. Ze záběru 7,5m uděláme řádek široký asi 2,5-3 m. Bude to však vždy prosychat tak rychle, jak potřebujeme? Na to je jednoduchý recept. Poměrně rychle a snadno lze oba boční pásy z lišty MacDon demontovat a materiál tak dle potřeby ukládat na “široko” v závěru celého adaptéru. Využití bychom měli najít u všech různých plodin:

  • trávy,
  • vojtěšky,
  • GPSky,
  • hrachy / boby a
  • veškeré luskoviny.

Mluvíme také o žitu na biomasu a myslím, že by se toho našlo ještě více využití. Otázkou, na kterou zatím nyní nemáme odpověď, je zavadnutí píce. Jak jistě víte, u diskových žacích strojů se používají nejrůznější kondicionéry, které materiál “nalámou” a urychlí tím proces tvorby správně sušiny, aby celá linka technologicky navazovala tak, jak má. To v případě Windrower je zatím otevřenou otázkou. Nápady různých technických řešení však máme a budeme je testovat. Velkým přínosem určitě bude sloučení dvou operací v jednu. Sečení a řádkování v jednom přejezdu. Často dnes vidíme na polích při řádkování píce pásové shrnovače.

Proč a v čem jsou lepší než ty rotorové? Jde hlavně o čistotu krmiva a tzv. “popeloviny”. Kousky hlíny, ale i samotný prach při řádkování rotorovým shrnovačem negativně ovlivňuje kvalitu píce, následně pak dojivost krav a tím přicházíte o mléko. Určitě se jedná také i o vyšší opotřebení nožů řezačky.

Dalším pozitivním aspektem bude rovnoměrný řádek, uložený do stejného směru, to si budou následně všechny možné stroje při sběru “chrochtat”. Sníží se odpor stroje, rázy a jistě také o něco i spotřeba paliva. Když jsme u té spotřeby, farmář ve  Francii řádkuje s M1170 NT za 2,9 l/ha. Sami si uvědomte, kolik si vezme traktor v “letadlech”, kolik poté druhý při shrnování na řádek. Co další benefit v podobě méně přejezdů po pozemku a menšího utužení půdy? Možná téma na samostatný díl. Určitě to vše otestujeme a o výsledcích budeme informovat. V příštím díle se zaměříme na téma "VODA / DÉŠŤ".

 

Poučení GDPR
© 2024 ZD Sloupnice - všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořila marketingová a reklamní společnost PAREXPO s.r.o.