Chov skotu

Živočišná
produkce

Skip Navigation LinksHOME > Živočišná produkce > Chov skotu

Chov skotu

Chováme 950 ks krav černostrakatého holštýnského skotu na celkem třech farmách v Dolní Sloupnici, Němčicích a Řetové.  Proč zrovna holštýnský černostrakatý skot? Toto černobílé plemeno má prošlechtěnost na vysokou mléčnou užitkovost. Holštýnské plemeno je také velké tělesné konstituce a nejrozšířenější plemeno na celém světě. 

Na farmě v Němčicích se nachází reprodukční centrum, ve které je umístěna porodna, chov telat a chov mladého skotu.

Mléčná farma dolní Sloupnice prošla v letech 2019 - 2021 kompletní rekonstrukcí v celkové přibližné hodnotě 120 milionů Kč. Byly zde vystavěny dvě zcela nové produkční stáje o celkové kapacitě 550 dojnic a nová poloautomatická kruhová dojírna GEA.

Na farmě v Řetové se nachází dvě produkční stáje, dojení zajišťují pět plně automatických robotů Lely Astronaut. Na každý robot připadá maximálně 60 dojnic. Na této farmě se také nachází naše nová minimlékárna, jejíž mléčné A2 výrobky zakoupíte buď přímo u prodejního okénka na farmě, nebo na čerpací stanici ZD Sloupnice a v prodejnách našeho řeznictví. Specialitou farmy v Řetové je také stáj s volným výběhem na pastvinu pro býky k výkrmu.

Všechny naše farmy splňují nejvyšší požadavky na welfare chov zvířat.

 

Výroba mléka

Naše výrobní kapacita je 10 milionů litrů mléka za rok. Díky modernizaci stájí počítáme s produkcí  11 až 11,5 milionu litrů v následujících letech.
Část naší produkce je A2 méko, které je naší specialitou a které jako jedni z prvních v ČR máme dokonce certifikované.  Celkový podíl krav produkujících A2 mléko i nadále poroste. 
Tématu A2 mléka a sousvisejícím aspektům se intenzivně věnujeme, rozvíjíme je a především z A2 mléka vyrábíme produkty v naší řemeslné minimlékárně.

Nevíte, co je A2 mléko? Nevadí, naše vedoucí mlékárny si pro Vás připravila článek o druzích mléka a jejich benefitech pro člověka.

 

Produkce jatečních zvířat

Pro potřeby nejen našeho řeznictví vyprodukujeme ročně přibližně 1.080 jatečního skotu. Stejně jako u produkce jatečních vepřů platí i jatečního skotu, že je původ nejen 100% český, ale dokonce 100% regionální.

Veškeré objemové krmivo bylo vypěstováno na našich polích, skot odchován na našich farmách, maso zpracováno v našem provozu a dodáno na pulty našich prodejen s maximální vzdáleností jednotlivých míst 35 km.  Pro produkci jatečných zvířat též částečně využíváme křížení s býky masného plemene Belgické modré.

Dále také produkujeme a prodáváme také plemenná zvířata.

 

Produkce plemenných zvířat

Díky kvalitní genetice a vysoké užitkovosti je také značný zájem o naše zvířata. V minulosti jsme již prodali 4 býky na inseminační stanice a 2 býky do přirozené plemenitby. Býk Tyson je po prověření na dcerách mezi býky narozenými v ČR na 4. příčce.  V pořadí genomicky testovaných jalovic je jalovice 424841/953 na 7. místě v ČR. Prodej březích jalovic po naplnění stájí ještě vzroste na cca 100 jalovic ročně.

 

Kontrola užitkovosti

Za poslední kontrolní rok naše holštýnky dosáhli užitkovosti 11 802 kg mléka za normovanou laktaci. Obsah tuku je 3,79 % a obsah bílkoviny je 3,32 %. Celková denní dodávka mléka ze ZD Sloupnice se pohybuje v rozmezí 30 a 31 tisíc litrů mléka.

 

Výstavní činnost

Účastníme se také výstav holštýnského skotu. Naše největší úspěchy jsou titul národní šampionky a nejlepší prvotelky pro Sloupnice Fatimu a také 2. místo v kategorii starších krav pro Sloupnice Robinu v roce 2018.

 

Kontakt

Jiří Fangl
hlavní zootechnik

fangl@zdsloupnice.cz
465 549 224
728 956 248

 

 

Poučení GDPR
© 2024 ZD Sloupnice - všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořila marketingová a reklamní společnost PAREXPO s.r.o.