Co je u nás nového?

Aktuality
ZD Sloupnice

Skip Navigation Links Home > Aktuality > Živočišná výroba

Co je u nás nového?

Welfare v našem chovu

V našem zemědělském družstvu máme celkem tři místa, kde chováme dohromady přibližně 970 dojnic. Jsou to farmy v Řetové, Sloupnici a Němčicích. Všude se staráme o welfare, jinak řečeno dobré životní podmínky a pohodu našich kravek. Ty totiž zásadně ovlivňují nejen zdraví zvířat, ale také kvalitu mléka, masa a všech výrobků z nich.

Welfare se vědecky definuje jako komplexní stav fyzického a psychického zdraví, při kterém je zvíře v harmonii s prostředím. Ne všichni také vědí, že kráva je studenomilné zvíře a stres z tepla hrozí pokaždé, když teplota stoupne nad 18 °C.  Jen spokojená a zdravá zvířata přinášejí užitek.

Jak to v praxi funguje u nás?

Na farmě ve Sloupnici žije okolo 525 kravek v nově vybudovaných stájích s kruhovou dojírnou. Jsou to naše nejnovější stáje otevřené v roce 2021. Jsou navrženy podle nejnovějších poznatků a jejich dispozici jsme konzultovali i s odborníky v USA. Poskytují dojnicím spoustu prostoru, klidu a času na odpočinek i volnost pohybu. Kruhová dojírna je šetrná k vemeni a nezpůsobuje zvířatům zbytečný stres. Tepelná izolace střechy a otevřené stáje jsou zárukou dostatečného množství vzduchu a snížení tepelného stresu. K absolutní spokojenosti našich zvířat chybí už jen ventilátory, které ale nemůžeme instalovat kvůli obavě sousedů z hluku.

Na farmě v Řetové máme 290 krav na 5 dojících robotů Lely Astronaut A3, které jsme instalovali již v roce 2008. Dojnice si tu samy svobodně chodí na dojení v průběhu celých 24 hodin dle vlastního rozhodnutí. V Řetové se specializujeme na dojnice, které produkují A2 mléko. Aby naše A2 mléko splňovalo certifikaci a bylo opravdu 100% původu A2, jsou naše kravky geneticky testované. K tomu nám však stačí pár chlupů z konce ocasu kravek. Tedy není to nic, co by je bolelo.

Na farmě v Němčicích máme ustájené krávy před porodem, v době telení a po otelení. Na telení tu máme nadstandardně prostorné kotce s plochou asi 10 m2 pro každou kravku a k tomu hlubokou slamnatou podestýlkou. Stejný prostor a pohodlí mají i 3 týdny po porodu. Telátka v Němčicích máme 3 měsíce, než je převedeme z mléka kravek na čistě rostlinnou stravu. První týdny po narození jsou ustájena individuálně v boudách, aby došlo zamezení přenosu nemocí v době, kdy nemají ještě dostatečně vyvinutou vlastní imunitu. Poté jsou již chována ve skupinách a až do 8 měsíců jsou opět na hluboké slamnaté podestýlce. Jalovice jsou zapouštěny, když dosáhnou váhy přibližně 400 kg, to jsou přibližně rok staré.

Všechna naše zvířata mají 24 hodin přístup ke krmivu a čisté vodě, mají pohodlná a měkká lože, dostatečně prostorné a vzdušné stáje, které odpovídají nejen nejmodernějším standardům chovu skotu, ale také splňují podmínky welfare. Proti mouchám používáme biologickou ochranu v podobě parazitických vosiček.

Stejně jako je u lidí je důležitá strava a očkování, zdraví našich zvířat je podporováno vysoce kvalitními a nezávadnými krmivy a dále také vakcinací proti některým vybraným problematickým patogenům - např. Coli bakteriím.

Zásadní je nepřetržitý přehled o zvířatech, abychom včas vyřešili případný jakýkoliv problém. O našich zvířatech víme, díky programům na sledování jejich zdravotního stavu, mnohem víc informací než o jejich ošetřovatelích. Krávy nejsou hloupé a každé pochybení vždy vrátí. Hodně proto také záleží na kvalitě ošetřovatelů, kteří musí mít ke zvířatům laskavý a vstřícný přístup i zacházení. To vše máme a zajišťujeme tak pohodu zvířat. Důkazem je klid ve stáji, jak se u nás můžete vždy přesvědčit.

 

Poučení GDPR
© 2024 ZD Sloupnice - všechna práva vyhrazena. Webové stránky vytvořila marketingová a reklamní společnost PAREXPO s.r.o.